| Part Number | LTC1288CS8#TRPBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Number of Bits | 12 |
| Sampling Rate (Per Second) | 6.6k |
| Number of Inputs | 2 |
| Input Type | Single Ended |
| Data Interface | SPI |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Architecture | SAR |
| Reference Type | External |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7 V ~ 6 V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7 V ~ 6 V |
| Features | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC A/D CONV SAMPLING W/REF 24DIP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC A/D CONV SAMPLING W/REF24SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC A/D CONV SAMPLING W/REF24SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC A/D CONV SAMPLING W/REF 24DIP
In Stock: 2
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC A/D CONV SAMPLING W/REF 24DIP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC A/D CONV SAMPLING W/REF24SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC A/D CONV SAMPLING W/REF24SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DATA ACQ SYS 10BIT 3V 20-DIP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DATA ACQ SYS 10BIT 3V 20-DIP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC A/D CONV SAMPLING 12BIT 8-DIP
In Stock: 55