Linear Technology LTC1174HVCS8-3.3#PBF
Part Number
LTC1174HVCS8-3.3#PBF
Manufacturer
Linear Technology
Description
IC REG BUCK BOOST INV 3.3V 8SOIC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Linear Technology
In Stock 502 pcs
    2.50200/pcs
  • 25 pcs
    1.69488/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberLTC1174HVCS8-3.3#PBF
Part StatusActive
FunctionStep-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down
Output ConfigurationPositive or Negative
TopologyBuck, Buck-Boost
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)18.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output340mA, 600mA
Frequency - Switching200kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)