| Part Number | LT3743EFE#PBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | DC DC Controller |
| Topology | Step-Down (Buck) |
| Internal Switch(s) | No |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Supply (Min) | 6V |
| Voltage - Supply (Max) | 36V |
| Voltage - Output | - |
| Current - Output / Channel | - |
| Frequency | 200kHz ~ 1MHz |
| Dimming | PWM |
| Applications | Lighting |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 28-TSSOP-EP |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK 16-DFN
In Stock: 595
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK 16-DFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK 20TSSOP
In Stock: 1188
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK 20TSSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK 20TSSOP
In Stock: 10
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK 20TSSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK 20QFN
In Stock: 1413
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK 20QFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK 20QFN
In Stock: 41
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK 20QFN
In Stock: 0