| Part Number | LT3663IDCB#TRMPBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Function | Step-Down |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 7.5V |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |
| Voltage - Output (Max) | 6V |
| Current - Output | 1.2A |
| Frequency - Switching | 1.5MHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 8-DFN (2x3) |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG BUCK ADJ 1.2A 8DFN
In Stock: 2000
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG BUCK ADJ 1.2A 8DFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG BUCK 3.3V 1.2A 8DFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG BUCK 3.3V 1.2A 8DFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG BUCK ADJ 1.2A 8MSOP
In Stock: 783
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG BUCK ADJ 1.2A 8MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG BUCK 3.3V 1.2A 8MSOP
In Stock: 56
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG BUCK 3.3V 1.2A 8MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG BUCK 5V 1.2A 8MSOP
In Stock: 1045
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG BUCK 5V 1.2A 8MSOP
In Stock: 0