| Part Number | LT3065MPDD-1.2#PBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Output Configuration | Positive |
| Output Type | Fixed |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 45V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage Dropout (Max) | 0.51V @ 500mA |
| Current - Output | 500mA |
| Current - Supply | 110µA ~ 25mA |
| PSRR | 78dB (120Hz) |
| Control Features | Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-WFDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 10-DFN (3x3) |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO ADJ 0.5A 10DFN
In Stock: 1532
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO ADJ 0.5A 10DFN
In Stock: 50000
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO 1.2V 0.5A 10DFN
In Stock: 66
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO 1.2V 0.5A 10DFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO 1.5V 0.5A 10DFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO 1.5V 0.5A 10DFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO 1.8V 0.5A 10DFN
In Stock: 71
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO 1.8V 0.5A 10DFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO 2.5V 0.5A 10DFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO 2.5V 0.5A 10DFN
In Stock: 0