Home Product Index Integrated Circuits (ICs) PMIC - Voltage Regulators - Linear LT3065MPDD-1.2#PBF
Linear Technology LT3065MPDD-1.2#PBF
Part Number
LT3065MPDD-1.2#PBF
Manufacturer
Linear Technology
Description
IC REG LDO 1.2V 0.5A 10DFN
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Linear Technology
In Stock 220 pcs
    3.23400/pcs
  • 25 pcs
    2.20932/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberLT3065MPDD-1.2#PBF
Part StatusActive
Output ConfigurationPositive
Output TypeFixed
Number of Regulators1
Voltage - Input (Max)45V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.2V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max)0.51V @ 500mA
Current - Output500mA
Current - Supply110µA ~ 25mA
PSRR78dB (120Hz)
Control FeaturesCurrent Limit, Enable, Power Good, Soft Start
Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature-55°C ~ 150°C