| Part Number | LT1945IMS#PBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| Output Configuration | Positive and Negative (Dual Rail) |
| Topology | Boost, SEPIC |
| Output Type | Adjustable |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Input (Min) | 1.2V |
| Voltage - Input (Max) | 15V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | ±1.23V |
| Voltage - Output (Max) | ±34V |
| Current - Output | 250mA (Switch) |
| Frequency - Switching | - |
| Synchronous Rectifier | No |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Supplier Device Package | 10-MSOP |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG BUCK ADJ 1.4A DL 16TSSOP
In Stock: 2921
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG BUCK ADJ 1.4A DL 16TSSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG BUCK ADJ 1.4A DL 16TSSOP
In Stock: 377
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG BUCK ADJ 1.4A DL 16TSSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG MULT CONFIG INV 28TSSOP
In Stock: 1178
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG MULT CONFIG INV 28TSSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG SW QUAD TFT LCD 24-QFN
In Stock: 79
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG SW QUAD TFT LCD 24-QFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG SW QUAD TFT LCD 28-TSSOP
In Stock: 78
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG SW QUAD TFT LCD 28-TSSOP
In Stock: 0