Home Product Index Integrated Circuits (ICs) PMIC - Voltage Regulators - Linear LT1763CS8-1.5#PBF
Linear Technology LT1763CS8-1.5#PBF
Part Number
LT1763CS8-1.5#PBF
Manufacturer
Linear Technology
Description
IC REG LDO 1.5V 0.5A 8SOIC
Family
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Linear Technology
    1.24500/pcs
  • 25 pcs
    0.84228/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberLT1763CS8-1.5#PBF
Part StatusActive
Output ConfigurationPositive
Output TypeFixed
Number of Regulators1
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max)0.45V @ 500mA
Current - Output500mA
Current - Supply-
PSRR65dB (120Hz)
Control FeaturesEnable
Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)