Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors C927U331KYYDBAWL35
KEMET C927U331KYYDBAWL35
Part Number
C927U331KYYDBAWL35
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 330PF 400VAC Y5P RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
KEMET
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberC927U331KYYDBAWL35
Part StatusObsolete
Capacitance330pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientY5P (B)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Features-
RatingsX1, Y2
ApplicationsSafety
Failure Rate-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)