Intersil X9420WS16IZ-2.7T1
Part Number
X9420WS16IZ-2.7T1
Manufacturer
Intersil
Description
IC DGTL POT 10K 1CH 16SOIC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Intersil
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberX9420WS16IZ-2.7T1
Part StatusObsolete
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits1
Number of Taps64
Resistance (Ohms)10k
InterfaceSPI
Memory TypeNon-Volatile
Voltage - Supply±2.7 V ~ 5.5 V
FeaturesSelectable Address
Tolerance±20%
Temperature Coefficient (Typ)±300 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)150
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)