Home Product Index Integrated Circuits (ICs) Data Acquisition - Digital Potentiometers X9268US24-2.7
Intersil X9268US24-2.7
Part Number
X9268US24-2.7
Manufacturer
Intersil
Description
IC XDCP DUAL 256TAP 50K 24-SOIC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Intersil
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberX9268US24-2.7
Part StatusObsolete
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits2
Number of Taps256
Resistance (Ohms)50k
InterfaceI²C
Memory TypeNon-Volatile
Voltage - Supply±2.7 V ~ 5.5 V
FeaturesSelectable Address
Tolerance±20%
Temperature Coefficient (Typ)±300 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)250 (Max)
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)