Home Product Index Integrated Circuits (ICs) PMIC - Gate Drivers HIP2101IRZ
Intersil HIP2101IRZ
Part Number
HIP2101IRZ
Manufacturer
Intersil
Description
IC DRVR HALF BRIDGE 100V 16-QFN
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
PMIC - Gate Drivers
Intersil
Product Parameter
Part NumberHIP2101IRZ
Part StatusActive
Driven ConfigurationHalf-Bridge
Channel TypeIndependent
Number of Drivers2
Gate TypeN-Channel MOSFET
Voltage - Supply9 V ~ 14 V
Logic Voltage - VIL, VIH0.8V, 2.2V
Current - Peak Output (Source, Sink)2A, 2A
Input TypeNon-Inverting
High Side Voltage - Max (Bootstrap)114V
Rise / Fall Time (Typ)10ns, 10ns
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)