Home Product Index Integrated Circuits (ICs) PMIC - Gate Drivers HIP2100IR4
Intersil HIP2100IR4
Part Number
HIP2100IR4
Manufacturer
Intersil
Description
IC DRIVER HALF BRIDGE 100V 12DFN
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
PMIC - Gate Drivers
Intersil
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberHIP2100IR4
Part StatusObsolete
Driven ConfigurationHalf-Bridge
Channel TypeIndependent
Number of Drivers2
Gate TypeN-Channel MOSFET
Voltage - Supply9 V ~ 14 V
Logic Voltage - VIL, VIH4V, 7V
Current - Peak Output (Source, Sink)2A, 2A
Input TypeNon-Inverting
High Side Voltage - Max (Bootstrap)114V
Rise / Fall Time (Typ)10ns, 10ns
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)