Home Product Index Integrated Circuits (ICs) PMIC - Gate Drivers EL7154CSZ-T7
Intersil EL7154CSZ-T7
Part Number
EL7154CSZ-T7
Manufacturer
Intersil
Description
IC PIN DRIVER 10MHZ 3ST 8-SOIC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
PMIC - Gate Drivers
Intersil
Product Parameter
Part NumberEL7154CSZ-T7
Part StatusActive
Driven ConfigurationHigh-Side or Low-Side
Channel TypeSynchronous
Number of Drivers2
Gate TypeIGBT, N-Channel MOSFET
Voltage - Supply4.5 V ~ 16 V
Logic Voltage - VIL, VIH0.6V, 2.4V
Current - Peak Output (Source, Sink)4A, 4A
Input TypeNon-Inverting
High Side Voltage - Max (Bootstrap)-
Rise / Fall Time (Typ)4ns, 4ns
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)