Home Product Index Integrated Circuits (ICs) Interface - I/O Expanders CS82C55A-5Z
Intersil CS82C55A-5Z
Part Number
CS82C55A-5Z
Manufacturer
Intersil
Description
IC I/O EXPANDER 24B 44PLCC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Interface - I/O Expanders
Intersil
    1.38570/pcs
  • 520 pcs
Product Parameter
Part NumberCS82C55A-5Z
Part StatusActive
Number of I/O24
InterfaceParallel
Interrupt OutputNo
Features-
Output TypeOpen Drain
Current - Output Source/Sink2.5mA
Clock Frequency-
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C