Intersil CS82C54-10Z
Part Number
CS82C54-10Z
Manufacturer
Intersil
Description
IC OSC PROG TIMER 10MHZ 28PLCC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Clock/Timing - Programmable Timers and Oscillators
Intersil
    3.43500/pcs
  • 10 pcs
    3.10260/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberCS82C54-10Z
Part StatusActive
TypeProgrammable Timer
Count-
Frequency10MHz
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Supply10mA
Operating Temperature0°C ~ 70°C