| Part Number | PVR3301 |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Circuit | DPST (2 Form A) |
| Output Type | AC, DC |
| On-State Resistance (Max) | 24 Ohm |
| Load Current | 180mA |
| Voltage - Input | 1.2VDC |
| Voltage - Load | 0 ~ 300 V |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination Style | PC Pin |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm), 10 Leads |
| Supplier Device Package | 16-DIP |
| Relay Type | Relay |