| Part Number | IRF7204PBF |
|---|---|
| Part Status | Not For New Designs |
| FET Type | P-Channel |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 5.3A (Ta) |
| Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) | 4.5V, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.5V @ 250µA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 25nC @ 10V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 860pF @ 10V |
| Vgs (Max) | ±12V |
| FET Feature | - |
| Power Dissipation (Max) | 2.5W (Tc) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 60 mOhm @ 5.3A, 10V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 8-SO |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
Manufacturer: Infineon Technologies
Description: MOSFET 2N-CH 20V 3.5A 8-SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Infineon Technologies
Description: MOSFET 2N-CH 20V 3.5A 8-SOIC
In Stock: 4000
Manufacturer: Infineon Technologies
Description: MOSFET 2N-CH 50V 3A 8-SOIC
In Stock: 5991
Manufacturer: Infineon Technologies
Description: MOSFET 2N-CH 50V 3A 8-SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Infineon Technologies
Description: MOSFET 2N-CH 50V 3A 8-SOIC
In Stock: 12000
Manufacturer: Infineon Technologies
Description: MOSFET 2P-CH 20V 2.3A 8-SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Infineon Technologies
Description: MOSFET 2P-CH 20V 2.3A 8-SOIC
In Stock: 0