| Part Number | 477AXZ025M |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Capacitance | 470µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 25V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 564 mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency | 425mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 850mA @ 100kHz |
| Impedance | 90 mOhm |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.417" (10.60mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Radial, Can - SMD |
Manufacturer: Illinois Capacitor
Description: CAP ALUM POLY 470UF 20% 16V T/H
In Stock: 0
Manufacturer: Illinois Capacitor
Description: CAP ALUM POLY 470UF 20% 25V T/H
In Stock: 0
Manufacturer: Illinois Capacitor
Description: CAP ALUM POLY 470UF 20% 25V T/H
In Stock: 0
Manufacturer: Illinois Capacitor
Description: CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Illinois Capacitor
Description: CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Illinois Capacitor
Description: CAP ALUM POLY 470UF 20% 16V T/H
In Stock: 0
Manufacturer: Illinois Capacitor
Description: CAP ALUM POLY 470UF 20% 16V T/H
In Stock: 0
Manufacturer: Illinois Capacitor
Description: CAP ALUM POLY 470UF 20% 25V T/H
In Stock: 0
Manufacturer: Illinois Capacitor
Description: CAP ALUM POLY 470UF 20% 25V T/H
In Stock: 0
Manufacturer: Illinois Capacitor
Description: CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
In Stock: 0