| Part Number | 107SVL025MFE |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Capacitance | 100µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 25V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 2.65 Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency | 140mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 210mA @ 100kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.417" (10.60mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Radial, Can - SMD |
Manufacturer: Illinois Capacitor
Description: CAP ALUM 100UF 20% 10V THRU HOLE
In Stock: 0
Manufacturer: Illinois Capacitor
Description: CAP ALUM 100UF 20% 25V THRU HOLE
In Stock: 0
Manufacturer: Illinois Capacitor
Description: CAP ALUM 100UF 20% 35V THRU HOLE
In Stock: 0
Manufacturer: Illinois Capacitor
Description: CAP ALUM 100UF 20% 50V THRU HOLE
In Stock: 0
Manufacturer: Illinois Capacitor
Description: CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Illinois Capacitor
Description: CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Illinois Capacitor
Description: CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Illinois Capacitor
Description: CAP ALUM 100UF 20% 4V SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Illinois Capacitor
Description: CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
In Stock: 4000