Home Product Index Discrete Semiconductor Diodes - Rectifiers - Arrays MBR12020CTR
GeneSiC Semiconductor MBR12020CTR
Part Number
MBR12020CTR
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Description
DIODE MODULE 20V 120A 2TOWER
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Diodes - Rectifiers - Arrays
GeneSiC Semiconductor
In Stock 545 pcs
    24.60360/pcs
  • 25 pcs
Product Parameter
Part NumberMBR12020CTR
Part StatusActive
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)120A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If650mV @ 120A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr3mA @ 20V
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C