| Part Number | C3128.41.08 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Cable Type | Multi-Conductor |
| Number of Conductors | 2 |
| Wire Gauge | 14 AWG |
| Conductor Strand | 19/0.0147" |
| Conductor Material | Copper, Annealed Bare |
| Jacket (Insulation) Material | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.212" (5.38mm) |
| Shield Type | - |
| Length | 1000.0' (304.8m) |
| Jacket Color | Brown |
| Ratings | ASTM B-3 |
| Features | Rip Cord |
| Voltage | 150V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 75°C |
| Usage | Communication, Control |
| Jacket (Insulation) Thickness | 0.015" (0.38mm) |
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: CABLE 3COND 18AWG NATURAL 500'
In Stock: 0
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: CABLE 3COND 18AWG NATURAL 1000'
In Stock: 0
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: CABLE 3COND 18AWG GREEN 1000'
In Stock: 0
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: CABLE 3COND 18AWG PURPLE 1000'
In Stock: 0
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: CABLE 3COND 18AWG NATURAL 50'
In Stock: 0
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: CABLE 6COND 18AWG NATURAL 500'
In Stock: 0
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: CABLE 6COND 18AWG NATURAL 1000'
In Stock: 0
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: CABLE 6COND 18AWG ORANGE 1000'
In Stock: 0
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: CABLE 6COND 18AWG NATURAL 1000'
In Stock: 7000
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: CABLE 8COND 18AWG BLUE 1000'
In Stock: 0