Home Product Index Cables, Wires Single Conductor Cables (Hook-Up Wire) C2102A.93.02
General Cable/Carol Brand C2102A.93.02
Part Number
C2102A.93.02
Manufacturer
General Cable/Carol Brand
Description
HOOK-UP WIRE WHT STRANDED 20 AWG
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
General Cable/Carol Brand
In Stock 2 pcs
    7.22500/pcs
  • 5 pcs
Product Parameter
Part NumberC2102A.93.02
Part StatusActive
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge20 AWG
Conductor Strand10/30
Conductor MaterialCopper, Annealed Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.102" (2.59mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.032" (0.81mm)
Length50.00' (15.24m)
Voltage600V
Operating Temperature-20°C ~ 105°C