| Part Number | 82663.41.01 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Cable Type | Multi-Conductor |
| Number of Conductors | 3 |
| Wire Gauge | 2 AWG |
| Conductor Strand | - |
| Conductor Material | Copper, Bare |
| Jacket (Insulation) Material | Super Vu-Tron® |
| Jacket (Insulation) Diameter | 1.345" (34.16mm) |
| Shield Type | - |
| Length | 1000.0' (304.8m) |
| Jacket Color | Black |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Voltage | 2000V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 90°C |
| Usage | - |
| Jacket (Insulation) Thickness | 0.080" (2.03mm) |