| Part Number | 76812.R8.02 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Cable Type | Hook-Up |
| Wire Gauge | 14 AWG |
| Conductor Strand | 19/0.0147" |
| Conductor Material | Copper, Annealed Bare |
| Jacket (Insulation) Material | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.136" (3.45mm) |
| Jacket (Insulation) Thickness | 0.031" (0.80mm) |
| Length | 50.00' (15.24m) |
| Voltage | 600V |
| Operating Temperature | -20°C ~ 105°C |
| Jacket Color | White |
| Ratings | UL Style 1015/1335, ASTM B-8 |
| Features | - |
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: HOOK-UP STRND 14AWG BLACK 2500'
In Stock: 0
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: HOOK-UP STRND 14AWG WHITE 2500'
In Stock: 0
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: HOOK-UP STRND 14AWG RED 2500'
In Stock: 0
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: HOOK-UP STRND 14AWG ORANGE 2500'
In Stock: 0
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: HOOK-UP STRND 14AWG YELLOW 2500'
In Stock: 0
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: HOOK-UP STRND 14AWG GREEN 2500'
In Stock: 0