| Part Number | 76502.44.08 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Cable Type | Hook-Up |
| Wire Gauge | 18 AWG |
| Conductor Strand | 16/30 |
| Conductor Material | Copper, Annealed Bare |
| Jacket (Insulation) Material | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.110" (2.79mm) |
| Jacket (Insulation) Thickness | 0.031" (0.80mm) |
| Length | 2500' (762.0m) |
| Voltage | 600V |
| Operating Temperature | -20°C ~ 105°C |
| Jacket Color | Brown |
| Ratings | UL Style 1015/1335, ASTM B-8 |
| Features | - |
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: HOOK-UP STRND 18AWG BLACK 50'
In Stock: 14
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 50'
In Stock: 4
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: HOOK-UP STRND 18AWG RED 50'
In Stock: 8
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: HOOK-UP STRND 18AWG ORANGE 50'
In Stock: 9
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: HOOK-UP STRND 18AWG YELLOW 50'
In Stock: 2
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: HOOK-UP STRND 18AWG GREEN 50'
In Stock: 3
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: HOOK-UP STRND 18AWG BLUE 50'
In Stock: 1
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: HOOK-UP STRND 18AWG BROWN 50'
In Stock: 8