| Part Number | 16084.35.01 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Cable Type | Multi-Conductor |
| Number of Conductors | 4 |
| Wire Gauge | 4 AWG |
| Conductor Strand | 133/25 |
| Conductor Material | Copper, Bare |
| Jacket (Insulation) Material | Carolprene |
| Jacket (Insulation) Diameter | 1.260" (32.00mm) |
| Shield Type | - |
| Length | 250.0' (76.2m) |
| Jacket Color | Black |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Voltage | 600V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 90°C |
| Usage | - |
| Jacket (Insulation) Thickness | 0.060" (1.52mm) |
Manufacturer: Alpha Wire
Description: CABLE 8COND 26AWG SLATE 1000'
In Stock: 4
Manufacturer: Alpha Wire
Description: CABLE 8COND 26AWG SLATE 328.1'
In Stock: 18
Manufacturer: Hirose Electric Co Ltd
Description: CONN PLUG BACKSHELL 8POS
In Stock: 0