| Part Number | 16063.41.01 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Cable Type | Multi-Conductor |
| Number of Conductors | 3 |
| Wire Gauge | 8 AWG |
| Conductor Strand | 133/29 |
| Conductor Material | Copper, Bare |
| Jacket (Insulation) Material | Carolprene |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.845" (21.46mm) |
| Shield Type | - |
| Length | 1000.0' (304.8m) |
| Jacket Color | Black |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Voltage | 600V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 90°C |
| Usage | - |
| Jacket (Insulation) Thickness | 0.060" (1.52mm) |
Manufacturer: Alpha Wire
Description: CABLE MOD FLAT 6COND SLVR 1000'
In Stock: 3
Manufacturer: Alpha Wire
Description: CABLE 6COND 26AWG SLATE 328.1'
In Stock: 7
Manufacturer: Weidmuller
Description: TERM BLOCK HDR 4POS 5.08MM
In Stock: 300