| Part Number | 01764.41.04 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Cable Type | Welding |
| Wire Gauge | 1/0 AWG |
| Conductor Strand | 2640/34 |
| Conductor Material | Copper, Annealed Bare |
| Jacket (Insulation) Material | Super Vu-Tron® |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.575" (14.61mm) |
| Jacket (Insulation) Thickness | - |
| Length | 1000.0' (304.8m) |
| Voltage | 600V |
| Operating Temperature | -50°C ~ 90°C |
| Jacket Color | Orange |
| Ratings | ASTM B-172 Class M |
| Features | - |
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: HOOK-UP STRND 4/0 AWG ORANG 250'
In Stock: 0
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: HOOK-UP STRND 4/0 AWG ORG 500'
In Stock: 0
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: HOOK-UP STRND 4/0 AWG ORG 1000'
In Stock: 0
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: WELD CABLE 4/0AWG 600V ORG 2500'
In Stock: 0
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: WELD CBLE 4/0AWG 600V ORNG 1=1FT
In Stock: 0
Manufacturer: Greenlee Communications
Description: SAFETY GLASSES BI-FOCALS 150 CLR
In Stock: 0