Home Product Index Crystals, Oscillators, Resonators Oscillators F316R-33.333
Fox Electronics F316R-33.333
Part Number
F316R-33.333
Manufacturer
Fox Electronics
Description
OSC XO 33.333MHZ HCMOS SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Oscillators
Fox Electronics
Product Parameter
Part NumberF316R-33.333
Part StatusActive
TypeXO (Standard)
Frequency33.333MHz
FunctionEnable/Disable
OutputHCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)15mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)