| Part Number | QTLP9124 |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Color | Green |
| Configuration | - |
| Lens Color | - |
| Lens Transparency | Clear |
| Millicandela Rating | 50mcd |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top, 2mm (T-3/4), 1.90mm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.1V |
| Current - Test | 20mA |
| Viewing Angle | 25° |
| Mounting Type | Through Hole, Axial |
| Wavelength - Dominant | - |
| Wavelength - Peak | 565nm |
| Features | - |
| Package / Case | Axial, Flat Leads |
| Supplier Device Package | Subminiature T-3/4 |
| Size / Dimension | 2.50mm L x 2.00mm W |
| Height (Max) | 3.00mm |
Manufacturer: Everlight Electronics Co Ltd
Description: LED YELLOW CLEAR 2SMD GW
In Stock: 0
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: LED GREEN CLEAR 2SMD GW
In Stock: 0
Manufacturer: Everlight Electronics Co Ltd
Description: LED GREEN CLEAR 2SMD GW
In Stock: 0
Manufacturer: Everlight Electronics Co Ltd
Description: LED RED CLEAR 2SMD GW
In Stock: 0