| Part Number | MV54919MP6 |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Color | Green, Red |
| Wavelength - Peak | - |
| Configuration | Single |
| Current | 20mA |
| Millicandela Rating | 6mcd |
| Viewing Angle | 100° |
| Lens Type | Diffused, Tinted |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4) |
| Voltage Rating | 2.3V |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
Manufacturer: Everlight Electronics Co Ltd
Description: LED GREEN DIFF 5X2MM RECT T/H
In Stock: 0