| Part Number | MMBT100 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Transistor Type | NPN |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 500mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 45V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 400mV @ 20mA, 200mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 50nA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 150mA, 5V |
| Power - Max | 350mW |
| Frequency - Transition | 250MHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 |
Manufacturer: Essentra Components
Description: MOUNTING BUTTON 0.330" NYLN NRTL
In Stock: 1913
Manufacturer: Essentra Components
Description: MOUNTING BUTTON 0.330" NYLON BLK
In Stock: 2495
Manufacturer: Essentra Components
Description: MOUNTING BUTTON 0.437" NYLN NRTL
In Stock: 10502
Manufacturer: Essentra Components
Description: MOUNTING BUTTON 0.437" NYLON BLK
In Stock: 0
Manufacturer: Essentra Components
Description: MOUNTING BUTTON 0.430" NYLN NRTL
In Stock: 2988
Manufacturer: Essentra Components
Description: MOUNTING BUTTON 0.430" NYLON BLK
In Stock: 1153
Manufacturer: Essentra Components
Description: MOUNTING BUTTON 0.551" NYLN NRTL
In Stock: 0
Manufacturer: Essentra Components
Description: MOUNTING BUTTON 0.551" NYLON BLK
In Stock: 0
Manufacturer: Essentra Components
Description: MOUNTING BUTTON 0.640" NYLN NRTL
In Stock: 0
Manufacturer: Essentra Components
Description: MOUNTING BUTTON 0.640" NYLON BLK
In Stock: 0