| Part Number | KSC5603D |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Transistor Type | NPN |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 3A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 800V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 2.5V @ 200µA, 1A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100µA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 20 @ 400mA, 3V |
| Power - Max | 100W |
| Frequency - Transition | 5MHz |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 60V 0.7A TO-92
In Stock: 0
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 60V 0.7A TO-92
In Stock: 0
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 60V 0.7A TO-92
In Stock: 0
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 60V 0.7A TO-92
In Stock: 410000
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 60V 0.7A TO-92
In Stock: 0
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 60V 0.7A TO-92
In Stock: 48000
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 60V 0.7A TO-92
In Stock: 5013
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 60V 0.7A TO-92
In Stock: 0