| Part Number | KSC5338D |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Transistor Type | NPN |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 5A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 450V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 500mV @ 200mA, 1A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100µA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 6 @ 2A, 1V |
| Power - Max | 75W |
| Frequency - Transition | 11MHz |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 60V 0.7A TO-92
In Stock: 0
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 60V 0.7A TO-92
In Stock: 0
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 60V 0.7A TO-92
In Stock: 0
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 60V 0.7A TO-92
In Stock: 410000
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 60V 0.7A TO-92
In Stock: 0
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 60V 0.7A TO-92
In Stock: 48000
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 60V 0.7A TO-92
In Stock: 5013
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 60V 0.7A TO-92
In Stock: 0