| Part Number | KSB772OS |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Transistor Type | PNP |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 3A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 30V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 500mV @ 200mA, 2A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1µA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 1A, 2V |
| Power - Max | 1W |
| Frequency - Transition | 80MHz |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-225AA, TO-126-3 |
| Supplier Device Package | TO-126-3 |
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: TRANS PNP 60V 3A TO-220F
In Stock: 0
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: TRANS PNP 60V 3A TO-220F
In Stock: 65
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: TRANS PNP 80V 4A TO-220F
In Stock: 279