Home Product Index Isolators Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output HCPL2503W
Fairchild/ON Semiconductor HCPL2503W
Part Number
HCPL2503W
Manufacturer
Fairchild/ON Semiconductor
Description
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8DIP
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Fairchild / ON Semiconductor
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberHCPL2503W
Part StatusObsolete
Number of Channels1
Voltage - Isolation2500Vrms
Current Transfer Ratio (Min)12% @ 16mA
Current Transfer Ratio (Max)-
Turn On / Turn Off Time (Typ)450ns, 300ns
Rise / Fall Time (Typ)-
Input TypeDC
Output TypeTransistor with Base
Voltage - Output (Max)20V
Current - Output / Channel8mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.45V
Current - DC Forward (If) (Max)25mA
Vce Saturation (Max)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP (0.400", 10.16mm)