| Part Number | FQP9P25 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| FET Type | P-Channel |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 250V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 9.4A (Tc) |
| Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) | 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5V @ 250µA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 38nC @ 10V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1180pF @ 25V |
| Vgs (Max) | ±30V |
| FET Feature | - |
| Power Dissipation (Max) | 120W (Tc) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 620 mOhm @ 4.7A, 10V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Package / Case | TO-220-3 |
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: MOSFET N-CH 200V 9.5A TO-220
In Stock: 0
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: MOSFET N-CH 500V 11A TO-220
In Stock: 0