| Part Number | FPN660 |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Transistor Type | PNP |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 3A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 450mV @ 200mA, 2A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 500mA, 2V |
| Power - Max | 1W |
| Frequency - Transition | 75MHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 Long Body |
| Supplier Device Package | TO-226 |
Manufacturer: 3M
Description: HEATSHRINK FP 1 1/4-SPECIAL BLAC
In Stock: 0
Manufacturer: Finisar Corporation
Description: LASER DIODE 1310NM 6.1MM DIA
In Stock: 0
Manufacturer: Finisar Corporation
Description: LASER DIODE 1310NM 6.1MM DIA
In Stock: 0
Manufacturer: Finisar Corporation
Description: LASER DIODE 1310NM 10MW MODULE
In Stock: 0
Manufacturer: Finisar Corporation
Description: LASER DIODE 1310NM 10MW MODULE
In Stock: 0