| Part Number | FPF2313MPX |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Switch Type | General Purpose |
| Number of Outputs | 2 |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Output Configuration | High Side |
| Output Type | P-Channel |
| Interface | On/Off |
| Voltage - Load | 1.8 V ~ 5.5 V |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |
| Current - Output (Max) | 600mA |
| Rds On (Typ) | 75 mOhm |
| Input Type | Non-Inverting |
| Features | Load Discharge, Slew Rate Controlled |
| Fault Protection | Current Limiting (Adjustable), Over Temperature, UVLO |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Package / Case | 8-WDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 8-MLP (3x3) |
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: IC LOAD SWITCH ADV SC70-5
In Stock: 0