| Part Number | FFPF14X150STU |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Diode Type | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1500V |
| Current - Average Rectified (Io) | 14A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.4V @ 14A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 120ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 20µA @ 1500V |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-2 Full Pack |
| Supplier Device Package | TO-220F-2L |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C |
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: DIODE GEN PURP 1.5KV 10A TO220F
In Stock: 3597
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: DIODE GEN PURP 600V 10A TO220F
In Stock: 0
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: DIODE GEN PURP 1.2KV 10A TO220F
In Stock: 0
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: DIODE GEN PURP 1.5KV 10A TO220F
In Stock: 0
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: DIODE ARRAY GP 200V 10A TO220F
In Stock: 0
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: DIODE ARRAY GP 300V 10A TO220F
In Stock: 0
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: DIODE GEN PURP 400V 10A TO220F
In Stock: 0
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: DIODE ARRAY GP 600V 10A TO220F
In Stock: 0
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: DIODE GEN PURP 600V 10A TO220F
In Stock: 3327
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: DIODE GEN PURP 200V 10A TO220F
In Stock: 597