| Part Number | FDMS3600AS |
|---|---|
| Part Status | Active |
| FET Type | 2 N-Channel (Dual) Asymmetrical |
| FET Feature | Logic Level Gate |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 25V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 15A, 30A |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 5.6 mOhm @ 15A, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.7V @ 250µA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 27nC @ 10V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1770pF @ 13V |
| Power - Max | 2.2W, 2.5W |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-PowerTDFN |
| Supplier Device Package | Power56 |
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: MOSFET N-CH 40V 31.3A 8-PQFN
In Stock: 0
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: MOSFET N-CH 30V 26A PT8
In Stock: 2643
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: MOSFET N-CH 30V 24A PT8
In Stock: 0
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: MOSFET N-CH 30V 21A PT8
In Stock: 3000
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: MOSFET N-CH 60V 22.1A POWER56
In Stock: 3000
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: MOSFET N-CH 30V 19A PT8
In Stock: 156000
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: MOSFET N-CH 30V 18A PT8
In Stock: 429000