| Part Number | BCP69 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Transistor Type | PNP |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 1.5A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 20V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 500mV @ 100mA, 1A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 85 @ 500mA, 1V |
| Power - Max | 1W |
| Frequency - Transition | - |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-261-4, TO-261AA |
| Supplier Device Package | SOT-223-4 |
Manufacturer: Infineon Technologies
Description: TRANS PNP 45V 0.5A SOT-23
In Stock: 0
Manufacturer: Infineon Technologies
Description: TRANS PNP 45V 0.5A SOT-23
In Stock: 0
Manufacturer: Infineon Technologies
Description: TRANS PNP 45V 0.5A SOT-323
In Stock: 0
Manufacturer: Infineon Technologies
Description: TRANS PNP 45V 0.5A SOT323
In Stock: 0
Manufacturer: Infineon Technologies
Description: TRANS PNP 45V 0.5A SOT-23
In Stock: 0
Manufacturer: Infineon Technologies
Description: TRANS PNP 45V 0.5A SOT-23
In Stock: 0
Manufacturer: Infineon Technologies
Description: TRANS PNP 45V 0.5A SOT-23
In Stock: 0
Manufacturer: Infineon Technologies
Description: TRANS PNP 45V 0.5A SOT323
In Stock: 0
Manufacturer: Infineon Technologies
Description: TRANS PNP 45V 0.5A SOT-23
In Stock: 0