Home Product Index Integrated Circuits (ICs) Logic - Gates and Inverters 74F20SCX
Fairchild/ON Semiconductor 74F20SCX
Part Number
74F20SCX
Manufacturer
Fairchild/ON Semiconductor
Description
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-SOIC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Logic - Gates and Inverters
Fairchild / ON Semiconductor
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number74F20SCX
Part StatusObsolete
Logic TypeNAND Gate
Number of Circuits2
Number of Inputs4
Features-
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent (Max)-
Current - Output High, Low1mA, 20mA
Logic Level - Low0.8V
Logic Level - High2V
Max Propagation Delay @ V, Max CL5ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package14-SOIC
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)