| Part Number | 74ACT2708PC |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Memory Size | 576 (64 x 9) |
| Function | Asynchronous, Synchronous |
| Data Rate | 85MHz |
| Access Time | - |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Current - Supply (Max) | 150mA |
| Bus Directional | Uni-Directional |
| Expansion Type | Width |
| Programmable Flags Support | No |
| Retransmit Capability | No |
| FWFT Support | No |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 28-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Supplier Device Package | 28-DIP |
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP
In Stock: 0