| Part Number | 2SC5200RTU |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Transistor Type | NPN |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 17A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 250V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 3V @ 800mA, 8A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 5µA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 55 @ 1A, 5V |
| Power - Max | 150W |
| Frequency - Transition | 30MHz |
| Operating Temperature | -50°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-264-3, TO-264AA |
| Supplier Device Package | TO-264 |
Manufacturer: Rohm Semiconductor
Description: TRANS NPN 20V 10A SOT-428
In Stock: 0
Manufacturer: Rohm Semiconductor
Description: TRANS NPN 20V 10A SOT-428
In Stock: 0