| Part Number | QTLP610CEBTR |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Color | Blue |
| Configuration | - |
| Lens Color | Colorless |
| Lens Transparency | Clear |
| Millicandela Rating | 17mcd |
| Lens Style/Size | Rectangle with Domed Top, 2.00mm x 1.00mm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.95V |
| Current - Test | 20mA |
| Viewing Angle | 120° |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Wavelength - Dominant | 475nm |
| Wavelength - Peak | - |
| Features | - |
| Package / Case | 2-SMD, No Lead |
| Supplier Device Package | SMD |
| Size / Dimension | 3.00mm L x 2.00mm W |
| Height (Max) | 1.10mm |
Manufacturer: Everlight Electronics Co Ltd
Description: LED YELLOW CLEAR 2SMD GW
In Stock: 0
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: LED GREEN CLEAR 2SMD GW
In Stock: 0
Manufacturer: Everlight Electronics Co Ltd
Description: LED GREEN CLEAR 2SMD GW
In Stock: 0
Manufacturer: Everlight Electronics Co Ltd
Description: LED RED CLEAR 2SMD GW
In Stock: 0