
essentra components forms part of essentra plc, a leading international supplier of specialty plastic, fiber, foam and packaging products with four principal operating divisions: component & protection solutions, porous technologies, packaging & securing solutions and filter products.
| Part Number | WS0930A |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Thread/Screw/Hole Size | M5 |
| Diameter - Inside | 0.197" (5.00mm) |
| Diameter - Outside | 0.311" (7.90mm) |
| Diameter - Shoulder | 0.252" (6.40mm) |
| Thickness - Overall | 0.094" (2.39mm) 3/32" |
| Length - Below Head | 0.031" (0.79mm) 1/32" |
| Material | Nylon |