
essentra components forms part of essentra plc, a leading international supplier of specialty plastic, fiber, foam and packaging products with four principal operating divisions: component & protection solutions, porous technologies, packaging & securing solutions and filter products.
| Part Number | WS0880A |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Thread/Screw/Hole Size | M4 |
| Diameter - Inside | 0.189" (4.80mm) |
| Diameter - Outside | 0.512" (13.00mm) |
| Diameter - Shoulder | 0.311" (7.90mm) |
| Thickness - Overall | 0.437" (11.10mm) 7/16" |
| Length - Below Head | 0.374" (9.50mm) |
| Material | Nylon |