
essentra components forms part of essentra plc, a leading international supplier of specialty plastic, fiber, foam and packaging products with four principal operating divisions: component & protection solutions, porous technologies, packaging & securing solutions and filter products.
| Part Number | WS0840A |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Thread/Screw/Hole Size | M4 |
| Diameter - Inside | 0.189" (4.80mm) |
| Diameter - Outside | 0.752" (19.10mm) |
| Diameter - Shoulder | 0.488" (12.40mm) |
| Thickness - Overall | 0.874" (22.20mm) |
| Length - Below Head | 0.780" (19.80mm) |
| Material | Nylon |