
essentra components forms part of essentra plc, a leading international supplier of specialty plastic, fiber, foam and packaging products with four principal operating divisions: component & protection solutions, porous technologies, packaging & securing solutions and filter products.
| Part Number | WS0780A |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Thread/Screw/Hole Size | M4 |
| Diameter - Inside | 0.177" (4.50mm) |
| Diameter - Outside | 0.370" (9.40mm) |
| Diameter - Shoulder | 0.201" (5.10mm) |
| Thickness - Overall | 0.449" (11.40mm) |
| Length - Below Head | 0.387" (9.80mm) |
| Material | Nylon |